A hirtelen szívhalál hátterében, az esetek többségében (70%) a kamrai ritmuszavar, ún. kamrafibrilláció áll. A kamrafibrilláció felléptétől számított 5 percen belül megfelelő beavatkozásokkal még valószínűleg maradandó károsodás nélkül is visszafordítható a folyamat, azonban beavatkozás nélkül 10 perc után a túlélés esélye már minimális.
Az újraélesztés sikerét a gyors felismerés, hamar megkezdett újraélesztés, illetve a minél gyorsabban rendelkezésre álló defibrillátor készülék jelentheti, hiszen a kamrafibrilláció néhány percen belül leadott elektromos ütéssel (defibrillálással) jó eséllyel rendezhető.
A kórházon kívüli újraélesztésben és az elsősegélynyújtói gyakorlatban jól alkalmazhatóak a félautomata defibrillátorok, melyeket nemcsak orvosok, hanem laikusok is eredményesen használhatnak. A készülékek kezelése rendkívül egyszerű, speciális ismeretek nem kellenek hozzá, használatukkal viszont lényegesen növelhető a sikeres újraélesztések száma.
Társadalmi kezdeményezésre, sokszor pályázati támogatással Magyarországon is számos félautomata defibrillátor van felszerelve hivatalokban, önkormányzati-, illetve egyetemi fenntartású intézményekben, középületekben, iskolákban, bevásárló központokban. Amely defibrillátorok immár megtalálhatóak a MobilGO alkalmazásban is.