logo
Invented in Hungary
Menetrendek
AppStore
Google Play
Huawei AppGallery
Egyéb
Éjszakai mód A sötét mód kíméli a szemeket, gyenge fényviszonyok mellett a sötét háttér jobban kíméli a szemet.
Normál mód
Mobil nézet
Van olyan területe a turizmusnak, ahol Nyugat-Európát is megelőzhetjük
2020. augusztus 28.

Mivel a nyugati rendszerek nagyobbak és lassabban változnak, szerintem előfordulhat, hogy pár éven belül a V4-ek Nyugat-Európát nem csak hogy beérik, de meg is fogják előzni a digitális turisztika terén - mondta a növekedés.hu-nak Rasztovits Dávid, a Digitális Turizmus Zrt. vezérigazgatója.

A koronavírus alaposan megrengette a turisztikai ágazatot. Sok szó esik arról, hogy az egész szektor át fog alakulni. De mégis hogyan? Milyen jövő áll az idegenforgalom előtt?

Pár éve, amikor a Modern Vállalkozások Program keretében megnézték, hogy a hazai KKV-k digitálisan mennyire érettek, az derült ki, hogy itthon az összes iparág közül a turisztikai ágazat áll a legrosszabbul. Pedig az adottságaink jók, hisz szakemberekből nincs hiány, az IT fejlesztésekre pedig viszonylag könnyű tőkét szerezni. Viszont az utóbbi évek felfutása miatt a legtöbb turisztikai cégnél úgy érezték, hogy a digitalizációval nem kell foglalkozni. Tavaly így is rekordévet zárt a magyar idegenforgalom: a vendégéjszakák száma meghaladta a 31 milliót.

Most a járvány azonban átírta a játékszabályokat.

Rengeteg cég megy tönkre, akik pedig talpon akarnak maradni, azok rájöttek, hogy ha ki akarnak tűnni, akkor kénytelenek átfogó fejlesztésekbe fogni. A jövő tehát egyértelműen a digitalizáció felé vezet. Ezt az átalakulást az 5G hálózatok megjelenése pedig csak fel fogja gyorsítani.

Az 5G pontosan miként tudja átalakítani a turizmust?

Jelenleg a mobiltelefonunk és a különféle digitális eszközök csak afféle mankót adnak nekünk a tájékozódáshoz. Például ha állunk a buszmegállóban akkor a mobilunkon megtudjuk nézni, hogy mikor jön a következő járat vagy utána tudunk járni, hogy a közelben hol lehet egy jó kávét inni. A jövőben ez egész másképp fog kinézni.

A megállóban az áttetsző digitális kijelzők meg fognak minket szólítani.

Megkérdezik merre megyünk és nem csak elárulják, hogy mikor jön a buszunk, de még jó hírű bárokat és éttermeket is ajánlanak a közelben. Ha pedig megadjuk nekik az engedélyt akkor a telefonunkra felviszik a kiszemelt vendéglátóhely elérhetőségeit és megmutatják, hogy miként találunk oda. Vagyis a digitális megoldások segítenek majd terelni az embereket. Minderre már most is vannak példák a nagyvilágban. Tokióban a repülőtéren például egy robot ajánlja fel a turistáknak, hogy vegyenek városkártyát.

Milyenek a térség kilátásai? Fel tudjuk venni a versenyt a fejlettebb EU-s országokkal?

Most még persze le vagyunk maradva Nyugat-Európához képest. Csak hogy egy példát mondjak: a fejlettebb régiókban a különféle turisztikai desztinációknak, például az állatkerteknek vagy a fürdőknek általában saját mobil alkalmazásaik is vannak. Ezeken keresztül játékszerű élményeket is tudnak biztosítani. Angolban ezt hívjuk "gamification"-nek. Közben a szolgáltatásaik jó része is érintésmentes. Sok hasonló, hasznos ötlet van, ami nálunk még nem vert gyökeret.

Viszont mivel jók az adottságok, ráadásul fejlődő piacokról van szó, ahol nincsenek elszállva a bérek, ez a különbség könnyen behozható. Mivel a nyugati rendszerek nagyobbak és lassabban változnak, szerintem előfordulhat, hogy pár éven belül a V4-ek Nyugat-Európát nem csak hogy beérik, de meg is fogják előzni a digitális turisztika terén.

Segíthetünk?
A MobilGO szuperapplikáció weboldala sütiket használ a honlap működtetése, használatának megkönnyítése érdekében.
Bővebb információt a Sütikezelési Tájékoztatóban talál.
ELFOGADOM
NEM FOGADOM EL